Terrorelhárítási Központ munkatársai
Kommandósok
A köznyelv összefoglalóan „kommandónak” nevezi a speciálisan terrorelhárításra kiképzett és létrehozott különleges egységeket. Ez alapvetően katonai fogalom. Magyarországon a terrortámadások megelőzése és megszakítása (felszámolása) a Terrorelhárítási Központ (TEK) feladata, ahol rendőrök dolgoznak, ezért a kommandó szó helyett szerencsésebb a műveleti egység szóösszetételt használni. A TEK-en belül a Műveleti Igazgatóság látja el –többek között – a fegyveres bűnözők elfogását és a terrorcselekmények felszámolását is, a budapesti központon kívül az ország több városában működik műveleti egység. Valamennyi műveleti osztály egységes felszereléssel és egységes képességekkel rendelkezik, ma már földön, vízen és levegőben is képesek műveletek végrehajtására. A speciális szaktudással bírók (kutyás, mesterlövész, tűzszerész, műszakis, medic) nem különálló egységként működnek, hanem a műveleti csoportokba integrálva. A Műveleti Igazgatóság „kommandósai” évente több száz feladatot hajtanak végre, riasztás esetén 5 percen belül bevetésre készen állnak a nap 24 órájában.
A kommandóssá válás alapvető feltétele a rendőri szakterületen eltöltött több éves gyakorlat, pszichológiai teszt és egészségügyi vizsgálat, nemzetbiztonsági ellenőrzés, illetve a műveleti (és személyvédelmi) szakterületeken további komplex alkalmassági felvételi eljárás vár a pályázókra.
A kiválasztást követően hat hónapos embert próbáló alapképzés során fóbiatesztek mellett mérik és vizsgálják többek között a beosztásra tervezett állomány fizikai és pszichikai állóképességét, mentális terhelhetőségét, stressz-tűrő és alkalmazkodási adottságát, szituációs, lövészeti, erőnléti, közelharc és reakció képességét, valamint személyiségjegyeit és vezetői kvalitásait egyaránt. A résztvevőknek folyamatos mentális és fizikai terhelés alatt kell újra és újra kimagaslóan teljesíteni.
A TEK által kidolgozott kiválasztási programmal a legalkalmasabbak megtalálására van lehetőség ezen a speciális területen, illetve a TEK ezzel is igyekszik biztosítani az állomány hosszú távú megtartását, egészségügyi és pszichológiai alkalmasságát a kiemelt feladatra.
Harci járművek / Lenco
A világon minden terrorelhárító egység rendelkezik páncélos képességgel. A páncélozott járműveket a műveleti állomány szállítására és jellemzően mozgó fedezékként, vagy torlaszként alkalmazzák, hogy bármilyen helyszínt vagy elkövetőt meg lehessen közelíteni, és veszélyes környezetből általuk nagyobb biztonsággal lehetséges sebesültet menteni is.
A képen látható LENCO, ahogy a többi páncélozott jármű is, taktikai támogatást nyújt a műveleti egységeknek.
Néhány adat róla:
- jármű „alap”: Ford F550 Super Duty
- forgalmi engedélyét tekintve: autóbusz (D kategóriás vezetői engedéllyel vezethető)
- motor: 6,800 cm3, V10-es
- jármű súlya: 10 tonna
- szállítható személyek száma: 12 fő (2 fő kezelőszemélyzet + 10 fő)
Mesterlövészek
A mesterlövész a csapat szeme, füle, aki a műveleti egység munkáját támogatja. Felelőssége óriási, mert lehet, hogy az ő fegyvere fogja „kikapcsolni a célt”, a veszélyforrást, legyen az túszejtő, vagy egy felhevült gázpalack.
A mesterlövész szakmai vonal szinte minden területen jelen van, legyen szó akár műveleti felszámolásról, akár személyvédelmi feladatokban való részvételről vagy a katasztrófavédelmi kategóriába eső, lakossági fenyegetést jelentő gázpalack-kilövésről. A mesterlövész munka tehát sokrétű és sokoldalú.
Jelenleg Európában az egyik legnagyobb létszámmal dolgozó speciális egység a Terrorelhárítási Központ (TEK) mesterlövész állománya, a mai követelményeknek megfelelő, színvonalas fegyverekkel és egyéb speciális kellékekkel (éjjellátók, hőkamerák, spektívek, rádiók, stb.) dolgoznak. A TEK szinte hetente old meg olyan szituációt, ahol a célszemély fegyverrel rendelkezik vagy felfegyverkezve áll ellen.
TEKnők
A Terrorelhárítási Központ (TEK) hivatásos rendőrei között több nő is dolgozik, sőt nők a műveleti és személyvédelmi egységbe is bekerülhetnek. Nem minden osztály egészül ki női felszámolóval, vagy testőrrel, ugyanis nem sok női jelentkező van ezekre a területekre, a felvételi követelmények ugyanis egységesek.
Az egyenruha és a felszerelés uniformizál ugyan, de a tekintetből kiderülhet, hogy nő van a csuklya mögött, aki néhány társával együtt a világ talán legférfiasabb szakmáját választotta és áll helyt a legkeményebb harcosok között.
A terrorelhárítókról csak a szűk család tudhatja, mivel foglalkoznak, ezért is hordanak maszkot. Ennek az az oka, hogy a TEK-esek „fedetten” is dolgoznak, például ha fegyveres elkövető elfogására készülnek, szükség lehet arra, hogy néhányan civilnek öltözve megfigyeljék a helyszínt. Ilyenkor is szerencsés, hogy nők is dolgoznak műveleti területen.
Műveleti motorosok
Már a Terrorelhárítási Központ (TEK) létrehozásakor alapvető vezetői elvárás volt a gyors reagálás minden területen. Egy veszélyes helyzetben egy percen is sok múlhat, ezért a budapesti forgalomban kézenfekvő a tömött kocsisorok mellett könnyen elsuhanni képes motorosok bevetése, akik a leghamarabb érhetnek egy műveleti helyszínre és kezdhetik meg az elsődleges intézkedéseket.
Egy motorkerékpáron két felszámoló indulhat a laktanyából megkülönböztető jelzéssel. Az ugyan könnyített, de egy átlagos motoros ruházatához képest jóval nehezebb felszerelésben és fegyverzettel nem egyszerű a kétkerekűt megülni, a megérkezésnek és a gyors beavatkozásnak pedig sajátos manőverei, fortélyai vannak.
Lövész, lőkiképző
A Terrorelhárítási Központ (TEK) lőkiképzőinek a munkája a különböző fegyverek alapkezelésén túl annak tréningezése, hogy a műveleti egység tagjai (a kommandósok) fizikai és mentális terhelés alatt, mozgásban, pajzs használatával, nagy távolságról, rossz látási viszonyok és egyéb extrém körülmények között pontosan használják a fegyvereiket egyedül, párban és csoportban is. Elvárás a TEK-ben, hogy a lőkiképzőknek is folyamatosan fejlődniük kell.
A mesterlövész a csapat szeme, füle, aki a műveleti egység munkáját támogatja. Felelőssége óriási, mert lehet, hogy az ő fegyvere fogja „kikapcsolni a célt”, a veszélyforrást, legyen az túszejtő, vagy egy felhevült gázpalack.
Szentendrei Angéla r. alezredes
A Terrorelhárítási Központ (TEK) Társadalmi Kapcsolatok Osztályának munkatársa, hivatásos rendőrtiszt. A „Linda” televíziós sorozat hatására jelentkezett a Rendőrtiszti Főiskolára, amelynek elvégzése után pályáját nyomozóként kezdte. Később, a detektív munka mellett szerzett bölcsész diplomáját hasznosítva, a családalapítást követően nyugodtabb területen helyezkedett el, azóta rendészeti kommunikációval foglalkozik.
Feladatai közé tartozik a TEK és a civil társadalom közti kapcsolattartás, vagy éppen az olyan ügyek, mint ennek a naptárnak a megvalósítása. A segítségnyújtás kiemelten fontos számára, titkon talán ezért is választotta a rendőri hivatást, a szülei pedig az „angyal” jelentésű nevet. Nomen est omen.
Kommandós felszerelés
Az első ránézésre többeknek zöldnek tűnő ruházat valójában szürkésbarna. Az UF PRO termékeket több európai terrorelhárító egység használja. A felszereltség, a tudás és a tapasztalat szinte azonos – ahogy Hajdu János főigazgató szokott fogalmazni, „az európai terrorelhárítókat csak a karjelzés különbözteti meg”. Ezt a ruházatot kifejezetten műveleti feladatokra gyártották, a használók igényeinek figyelembe vételével alakították ki. Csúcsminőségű, magas kopásállóságú anyaga és tartóssága mellett kényelmes szabású is. Az évszakhoz igazodó átalakíthatósága, valamint szellőzők, beépített térd-, és könyökvédők növelik a viselői komfortérzetét.
A fegyverzettel, tárakkal, a málhamellénnyel és a lövedékálló mellénnyel és sisakkal együtt kb. 30 kg súlyt cipel egy kommandós, ezen felül van még a 10 kg-os lövedékálló pajzs. A könnyített felszerelés ennek kb. a fele pl. terepkutatásnál, ereszkedési feladatoknál.